Chlamydioza – choroba przenoszona drogą płciową. Jak się przed nią ochronić?

Zdrowie

Chlamydioza to choroba bakteryjna, którą przenosi się drogą płciową. Do zarażenia dochodzi wtedy, gdy nie stosuje się prezerwatyw w trakcie stosunków seksualnych.

Chlamydioza – podstawowe informacje o chorobie

Chlamydioza to najczęściej występująca choroba bakteryjna przenoszona drogą płciową. Wywołują ją bakterie Chlamydia trachomatis.

Do zakażenia dochodzi wtedy, gdy w trakcie stosunków seksualnych nie używa się prezerwatywy. Zarazić się tą chorobą może każda osoba, która jest aktywna seksualnie.

Największą podatnością na zarażenie się wyróżniają się oczywiście osoby młode, które dość często zmieniają swoich partnerów seksualnych.

Co ciekawe, choroba może także dotknąć niemowlęta – do zakażenia dochodzi w trakcie porodu przy przechodzeniu przez kanał rodny mamy.

Jakie objawy daje chlamydioza?

W większości przypadków omawiane schorzenie przebiega w sposób bezobjawowy. Z tego powodu pacjenci są nieświadomi, iż chorują na chlamydiozę. O chorobie dowiadują się najczęściej dopiero wtedy, gdy pojawiają się powikłania.

Mężczyźni zmagają się wtedy z zapaleniem najądrzy, gruczołu krokowego lub cewki moczowej. Z kolei powikłania obserwowane wśród kobiet to zapalenie pochwy, cewki moczowej lub szyjki macicy.

Panie mogą także odczuwać również nieprzyjemny ból w trakcie stosunku seksualnego.

Kto jest najbardziej narażony na zarażenie chlamydiozą?

Każda osoba, która jest aktywna w sferze seksualnej, może zarazić się chlamydiozą. Jest to często spotykana choroba przenoszona drogą płciową – zwłaszcza u ludzi młodych, którzy nie stosują zabezpieczeń w postaci prezerwatyw oraz często zmieniają partnerów. Oba te czynniki bardzo mocno wpływają na zwiększenie ryzyka zarażenia się chlamydią.

Na zarażenie się chlamydią narażeni są też homoseksualni mężczyźni, gdyż chlamydie mogą być też przenoszone poprzez seks analny oraz seks oralny.

Do najważniejszych czynników ryzyka pojawienia się zakażenia chlamydiozą należą:

  • młody wiek (na tę chorobę zapadają najczęściej osoby w wieku mniejszym niż 25 lat),
  • brak stosowania zabezpieczeń w czasie uprawiania seksu, czyli przede wszystkim prezerwatyw,
  • duża liczba partnerów seksualnych.

Jak leczy się chlamydiozę?

Jeżeli chlamydioza jest nieleczona, w długotrwałej perspektywie może spowodować bezpłodność. Dodatkowo, jeżeli kobieta jest zarażona tą chorobą oraz jest w ciąży, może to stanowić zagrożenie dla dziecka.

U kobiet z chlamydiozą dochodzi do poronienia, zaś u noworodków (przy zakażaniu w trakcie akcji porodowej) choroba wywołuje zapalenie płuc lub zapalenie spojówek.

Jak wygląda leczenie chlamydiozy?

Terapia polega na stosowaniu antybiotyków przez minimum siedem dni. Jeżeli choroba nie wywołała żadnych powikłań, infekcja powinna zostać całkowicie wyleczona po dwóch tygodniach.

Do leczenia chlamydiozy kwalifikują się pacjenci, którzy otrzymali potwierdzenie zakażenia chlamydią oraz wszyscy partnerzy seksualni. Partner powinien także wykonać badanie na chlamydię, ponieważ w przypadku, gdyby nie podjął leczenia, mógłby kolejny raz zarazić osobę, która wyzdrowiała.

Po wyleczeniu na chlamydiozę można zachorować kolejny raz. Przebycie tej choroby nie zapewnia odporności na następne zakażenie. Specjaliści zalecają, aby stosować odpowiednie zabezpieczenia – przede wszystkim prezerwatywy. Dzięki temu mamy pewność, że unikniemy zakażenia.

Dodatkowo, najlepiej jest współżyć z jak najmniejszą liczbą partnerów seksualnych. Jeżeli podejrzewamy u siebie infekcję, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty, którzy wprowadzi odpowiednią terapię.

 

Dodaj komentarz