Co to jest wazektomia?

Zdrowie

Wazektomia (zamiennie podwiązanie nasieniowodów), to najskuteczniejsza oraz najtrwalsza metoda antykoncepcji dedykowana mężczyznom. Polega ona na przecięciu nasieniowodów łączących nadjądrze z gruczołem krokowym.

Jak przygotować się do zabiegu wazektomii?

Proces przygotowania do zabiegu wazektomii powinien być następujący. Przede wszystkim mosznę oraz okolice intymne dzień przed zabiegiem należy dokładnie ogolić. Całą strefę nalezy umyć mydłem antybakteryjnym w dniu zabiegu.

Warto wiedzieć, że ogromny postęp medycyny spowodował, iż obecnie wazektomię wykonuje się bez użycia skalpela oraz bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego. W zupełności wystarcza znieczulenie ogólne.

Po zastosowaniu przez lekarza znieczulenia miejscowego rozwarstwia on skórę na mosznie przy użyciu specjalnych kleszczy. Dzięki temu nasieniowody są wypreparowane, a potem przecięte. Końcówki nasieniowodów zamyka się przy użyciu koagulacji igłowej. Oprócz tego umieszcza się je w różnych przedziałach moszny – zapobiega to ponownemu połączeniu się nasieniowodów. Jeżeli lekarz stosuje metodę kanadyjską, wówczas koniec dojądrowy nasieniowodu pozostaje otwarty.

Czas trwania zabiegu wazektomii wynosi od 20 do 30 minut. Po jego przeprowadzeniu pacjent przez kilka dni może odczuwać ogólny dyskomfort, ból oraz ciągnięcie.

Wytyczne dla pacjentów po wazektomii

Po przeprowadzonym zabiegu pacjent, u którego była przeprowadzona wazektomia, powinien unikać prac fizycznych przez 7 dni, odpoczywać przez 3 dni, unikać alkoholu przez 24 godziny oraz zachować wstrzemięźliwość seksualną przez 7 dni. Jest to niezbędne, aby tkanki mogły się zregenerować. Od razu po zrealizowanym zabiegu pacjent może z kolei samodzielnie prowadzić samochód.

Przez dwie doby od zakończenia zabiegu należy stosować zimne okłady, jeżeli pacjent skarży się na dolegliwości bólowe. Jeżeli ból ma charakter nasilony, można przyjąć paracetamol. Należy jednak unikać ibuprofenu, ketoprofenu oraz kwasu acetylosalicylowego – te składniki mogłyby spowodować powstanie krwiaka bądź wystąpienie krwawień.

Hormony i popęd seksualny po wazektomii

Pacjent po przebytej wazektomii będzie wydzielał nieco mniej ejakulatu. Dodatkowo, powinien on być pozbawiony plemników. Dochodzi do tego po około trzech miesiącach od zabiegu. Wymaga to około 20-30 wytrysków. Aby skuteczność wazektomii została w 100% potwierdzona, po przeprowadzonym zabiegu należy przeprowadzić badanie nasienia. Według statystyk efektywność tego zabiegu wynosi aż 99,8.

Ile kosztuje wazektomia?

Cena za realizację zabiegu wazektomii może być różna w zależności od tego, w jakiej klinice zdecydowaliśmy się na zabieg. Spore znaczenie ma renoma danej placówki a także jej lokalizacja. Cena wazektomii wynosi od 1500 do 2500 złotych. W większości przypadków koszt wynosi 2000 złotych. W powyższej cenie nie jest uwzględniony koszt badania nasienia po przeprowadzonym zabiegu.

Jak wrócić do stanu sprzed wazektomii?

Niektórzy mężczyźni z różnych względów po pewnym czasie od wazektomii zastanawiają się nad tym, czy możliwe jest odwrócenie jego skutków. Czy rzeczywiście odwrócenie wazektomii jest możliwe? Okazuje się, że tak. Taki zabieg nazywa się rewazektomią bądź wazowazostomią. Jest to zabieg znacznie bardziej inwazyjny i skomplikowany niż wazektomia. Trwa on kilka godzin, pacjent musi być znieczulony ogólnie. Lekarz w trakcie zabiegu używa mikroskopu lub okularów z trzykrotnym powiększeniem. Po zabiegu pacjent może skarżyć się na duże dolegliwości bólowe, dlatego przez pierwsze 7 dni powinien leżeć w łóżku.

Dodaj komentarz