Seks po porodzie – przydatne porady i wskazówki

Potencja

Bez względu na to, czy kobieta rodziła w sposób naturalny, czy za pośrednictwem cesarskiego cięcia, powrót do współżycia seksualnego może nastąpić najszybciej po sześciu tygodniach od porodu. Jest to czas niezbędny do tego, aby organizm mógł powrócić do stanu sprzed ciąży. W tym czasie partnerzy powinni postarać się o wzmocnienie relacji między sobą oraz zrozumieć swoje potrzeby. 

Seks po porodzie – co warto wiedzieć?

Seks po porodzie jeszcze do niedawna był tematem tabu. Spore wątpliwości pojawiają się w tym temacie zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. W jaki sposób zbliżenie pomiędzy partnerami powinno wyglądać po porodzie? Jak długo trzeba poczekać, aby było ono w pełni bezpieczne? Warto wiedzieć, iż medyczne wskazania mówią o tym, iż kobieta może powrócić do dawnej aktywności seksualnej po połogu, czyli po 42 dniach od urodzenia dziecka. Nie ma tutaj znaczenia, czy dziecko przyszło na świat w sposób naturalny czy też za pośrednictwem cesarskiego cięcia. 42 dni to czas, który jest niezbędny do tego, aby organizm kobiety mógł powrócić do stanu, który miał miejsce przed zajściem w ciążę.

Jest to także okres, w którym dochodzi do regulacji gospodarki hormonalnej. Dochodzi wówczas do spadku hormonów aktywnych w czasie ciąży, wzrasta zaś poziom estrogenów. W niektórych przypadkach powyżej wspomniany okres 42 dni od porodu może ulec wydłużeniu. Dotyczy to tych mam, u których w trakcie porodu nastąpiły pewne komplikacje, miało miejsce zakażenie rany po nacięciu krocza lub doszło do jakiś innych powikłań wynikających z cesarskiego cięcia. W przypadku cesarskiego cięcia termin powrotu do pełnej sprawności seksualnej najlepiej jest uzgodnić z ginekologiem, który udzieli rodzicom wszystkich niezbędnych informacji w tym zakresie.

Jak wyglądają doznania seksualne po porodzie?

Gdy kobieta urodzi, ściany pochwy są rozciągnięte. To może powodować uczucie luźności, czyli nieco zmniejszyć doznania odczuwane przez obie strony. Omawiana sytuacja wynika z dość niskiego poziomu estrogenów. Nie ma więc tutaj znaczenia, czy kobieta rodziła siłami natury czy za pomocą cesarskiego cięcia. Jest prosty sposób na rozciągnięcie ścian pochwy. Wystarczy ćwiczyć mięśnie Kegla – można uruchamiać je np. przy zatrzymywaniu moczu lub innych codziennych czynności.

Doznania odczuwane przez partnerów w trakcie zbliżeń seksualnych to tylko jeden z wielu elementów, który może mieć ogromny wpływ na udane pożycie seksualne po przyjściu dziecka na świat. Pojawienie się nowego członka rodziny wywołuje ogromny stres wśród wszystkich członków rodziny. Zwłaszcza, gdy dziecko zmaga się z kolkami bądź dużo płacze. Partnerzy zaabsorbowani swoją małą pociechą często po prostu nie mają czasu na to, aby się do siebie zbliżyć. Takie uczucie potęguje również stres. Warto jednak spróbować znaleźć chociaż kilka minut w ciągu dnia tylko dla siebie, aby porozmawiać w pełni szczerze ze swoim partnerem. Pielęgnowanie więzi pomoże w szybszym powrocie do pożycia seksualnego w takim samym wymiarze jak przed porodem.

Problemy z erekcją u mężczyzny po porodzie

Stresy związane z pojawieniem się dziecka na świecie mogą odbić się na sprawności seksualnej mężczyzny. Chodzi tutaj o zaburzenia erekcji. Jest to normalny objaw, jednak warto powiedzieć o nim lekarzowi. Specjaliści mężczyznom zmagającym się z chwilowymi problemami w sferze seksualnej zapisują leki z sildenafilem takie jak Kamagra. Pozwalają one odbycie w pełni satysfakcjonującego stosunku seksualnego nawet kilkanaście minut po przyjęciu tabletki.

Dodaj komentarz